Marka

Model

Silnik (Rocznik)


paź 13, 2016 0 Comments Porady ogólne

Kiedy zmienić płyn hamulcowy?

Każdy na pewno zastanawiał się kiedy należy wymienić płyn hamulcowy i jak sprawdzić jego właściwości .
Płyn hamulcowy jest niezwykle higroskopijny, innymi słowy – ma wyjątkowo dobre właściwości pochłaniania wody. Woda natomiast może się zupełnie niepostrzeżenie przedostawać do niego poprzez mikroskopijnej wielkości nieszczelności w układzie hamulcowym. Wystarczy, że jej zawartość wyniesie ledwie 1%, a skuteczność płynu obniży się o 15%. Łatwo więc policzyć, że obecność tylko 3% wody obniża siłę hamowania niemal o połowę.

Tego jednak, kiedy płyn należy wymienić, nie stwierdzi się „na oko”, ponieważ wody w płynie hamulcowym nie widać.
Przyjmuje się, że płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 40 tys. km lub co 2 lata – mniej więcej po takim okresie temperatura wrzenia płynu spada z ok. 250 st. C do nawet 120 st. C! Należy go też koniecznie wymienić po zakupie „nowego” używanego samochodu. Kierowcy posiadający samochody z mocniejszymi silnikami powinni wymieniać go nawet częściej, ponieważ siłą rzeczy częściej zmuszeni są hamować z większych prędkości, a płyn jest bardziej eksploatowany. W razie wątpliwości, zawsze można udać się do serwisu samochodowego i poprosić o sprawdzenie stanu płynu specjalnym miernikiem.

Wymieniać płyn hamulcowy należy stopniowo, tzn. najpierw należy zdjąć wszystkie koła i postawić pojazd na podstawkach, a następnie spuścić trochę płynu. W miarę jego ubywania, należy dolewać świeżą porcję do zbiorniczka wyrównawczego. Nie stosuje się metody polegającej na spuszczeniu najpierw całego płynu, a następnie uzupełnieniu całości i długotrwałym odpowietrzaniu.

Nigdy nie wolno uzupełniać płynu wcześniej otwartego, który został np. po poprzedniej wymianie, ponieważ wraz z powietrzem dostała się do niego woda, a zatem nie posiada już żadnych właściwości. Nie wolno też mieszać różnych płynów – jeżeli chcemy jedynie uzupełnić płyn, a nie go wymienić, należy mieć całkowitą pewność co do tego, jaki znajduje się w układzie hamulcowym. Zdecydowanie lepiej jednak po prostu wymienić cały płyn. Jednocześnie, jeżeli płynu hamulcowego ubywa, oznacza to, że gdzieś jest wyciek i bezwzględnie należy go zlokalizować i usunąć.

Aby wydłużyć żywotność płynu hamulcowego, należy przede wszystkim unikać długotrwałych, delikatnych hamowań. Powodują one nagrzanie się hamulców, a więc i płynu, do bardzo wysokich temperatur, w których płyn mógłby się zagotować, a to w żadnym wypadku nie może nastąpić. W przewodach hamulcowych tworzą się wówczas tzw. korki parowe i niekiedy trzeba kilkukrotnie wciskać hamulec, aby raz zadziałał.

Płyn hamulcowy jest silnie żrącą substancją, wobec czego należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie i nie dopuścić do kontaktu ze skórą, ubraniem, oczami ani lakierem.
Artykuł powstał przy współpracy z Hamujbezpiecznie.pl

Related Articles

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
Website: (Site url with http://)
* Comment:
Type Code

Śledź nas na Facebooku