Marka

Model

Silnik (Rocznik)


lis 20, 2017 0 Comments Uszkodzenia hamulców

Piszczące hamulce oraz piszczące klocki hamulcowe

Układ hamulcowy to teoretycznie jeden z prostszych systemów w samochodzie. Okazuje się jednak, że tylko w teorii. Gdy zagłębimy się w budowę tarcz hamulcowych, zacisków czy klocków hamulcowych, stwierdzimy, że to dużo bardziej skomplikowane, niż początkowo sądziliśmy. Na dobrą, komfortową pracę układu hamulcowego składa się wiele czynników. W tym krótkim artykule chcielibyśmy poruszyć temat komfortu jazdy i piszczenia klocków hamulcowych.

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Hałas wytwarzany w układzie hamulcowym spowodowany jest wibracją, którą słyszymy jako pisk hamulców. Często słyszy się, że to klocki hamulcowe niskiej jakości, tanie podzespoły są odpowiedzialne za ten uporczywy dźwięk. Wielu kierowców sądzi, że za piszczenie klocków odpowiadają słabej jakości materiały, z których wykonane są klocki. Jednak to nie materiały ponoszą w tej sytuacji winę, a brak podkładki antywibracyjnej, która niweluje wibracje i pisk klocka hamulcowego. Tanie zamienniki oryginalnych klocków nie posiadają podkładek z uwagi na ograniczenie kosztów. Zastosowanie do piszczącego, taniego zamiennika dodatkowej podkładki antywibracyjnej skutecznie wyciszy układ hamulcowy.

Inną przyczyną pisków jest zły stan tarcz hamulcowych. Rant na brzegu tarczy lub w części wewnętrznej może powodować nadmierne wibracje i nieprzyjemne dźwięki podczas hamowania.
Również zużycie innych elementów układu hamulcowego, takich jak zaciski lub prowadnice, może mieć wpływ na głośną pracę układu hamulcowego.

Podsumowanie: przyczyny piszczenia klocków hamulcowych:

- brak podkładki antywibracyjnej,

- zużyte tarcze hamulcowe (rant),

- zużyte elementy zacisku i prowadnic.

Rozwiązanie:

- zastosowanie podkładki antywibracyjnej,

- wymiana tarcz hamulcowych,

- naprawa lub wymiana zacisków.

Podkładki antywibracyjne ASK1 w naszym sklepie

Related Articles

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
Website: (Site url with http://)
* Comment:
Type Code

Śledź nas na Facebooku